Jak się mierzyć – spodnie, sukienka, spódnica, biustonosz, buty

Jak się mierzyć – spodnie, sukienka, spódnica, biustonosz, buty

Jak wiadomo dokładny pomiar jest bardo ważny przy zakupach internetowych – nikt z nas nie ma ani ochoty, ani czasu na wymiany czy zwroty produktów.  Poniżej postaramy się wam pomóc w tej kwestii.

Jak zmierzyć spodnie?

Biodra

Gdy chodzi o spodnie to najlepiej jest zacząć pomiar od obwodu bioder. Żeby tą czynność dobrze wykonać, należy zmierzyć najszerszą cześć naszej figury,  jest to zazwyczaj miejsce na linii kroku. Bardzo ważne jest, aby miara w czasie pomiaru nie ześlizgiwała się a swobodnie przechodziła dalej. Należy pamiętać o tym, żeby zbyt mocno nie ściskać się centymetrem. Niestety w związku z tym, może spotkać nas naprawdę nie miła niespodzianka ( chyba że spodnie będą posiadać elastan lub będą to leginsy). Spodnie okażą się zbyt ciasne i wąskie w biodrach, więc warto o tym pamiętać przy mierzeniu się.

Długość

Jeśli w grę wchodzi długość spodni pomiaru dokonujemy z boku stojąc prosto, ale swobodnie.
Ponieważ niewłaściwa postawa w czasie pomiaru może całkowicie zafałszować prawidłową miarę długości.
Jeżeli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym sami, to warto poprosić o pomoc drugą osobę. Centymetr należy poprowadzić od odznaczonego miejsca w talii lub pasie (talia to najwęższe miejsce na korpusie, pas mierzy się w linii pępka), przez największe zaokrąglenie bioder, aż do górnej krawędzi podeszwy obuwia lub pięty. Innym rozwiązaniem jest zdjęcie miary z płasko rozłożonych, własnych spodni – najlepiej o klasycznym, uniwersalnym kroju. Trzeba jednak pamiętać, że wymiary, które otrzymamy, będą przybliżone, ponieważ wiele zależy od kroju, materiału czy rozmiarówki, zwykle odmiennej dla wielu firm. Zachodzi także różnica między rzeczą nową a używaną.

Przed zakupem spodni należy wykonać najpierw pomiaru:

•    obwód bioder,
•    obwód pasa,
•    długość nogawki.
•    szerokość nogawki na dole.

 

Jak zmierzyć sukienkę i spódnicę?

Sukienki

Przy pomiarze sukienki pierwszym wymiarem jaki powinniśmy zmierzyć to biust. Przeprowadźmy miarkę pod pachami w najszerszym miejscu biustu – miarka musi swobodnie przesuwać się w górę i w dół, nie może obciskać, ale też nie może być zbyt luźna. Podobnie mierzymy obwód bioder i  talii – przy czym pamiętajmy ,że talia to najwęższa część pasa i właśnie w tym miejscu ją mierzymy, natomiast biodra w miejscu najszerszym – będą to okolice kroku . Kolejny wymiar to długość sukienki – tutaj przykładamy miarkę do szczytowej kości ramienia i prowadzimy ją luźno w dół – wyznaczmy sobie granice –  jaka sukienka wchodzi w grę – jej minimalną i maksymalną długość. Pomiaru długości najlepiej dokonać z pomocą innej osoby , gdyż zebranie tego wymiaru jest dość skomplikowane i trudno samemu wykonać go poprawnie.

Ostatnim wymiarem  – choć nie dla wszystkich Pań niezbędnym jest stan sukienki – jest on ważny dla Pań, które przekraczają 175 cm wzrostu . Aby prawidłowo zmierzyć stan sukienki, musimy przyłożyć miarkę do kości ramienia i poprowadzić ją do linii talii .

Spódnica

Spódnicę mierzymy wykonując pomiar pasa  i bioder – podobnie jak w sukience . Pamiętajmy, że wymiar bioder jest uzależniony od rodzaju spódnicy czy dołu sukienki – nie ma potrzeby wykonywania tego wymiaru jeśli jest to spódnica czy sukienka rozkloszowana, szyta z koła czy półkola, z luźnym dołem.  Długość jest dowolna i uzależniona od rodzaju spódnicy, jaką aktualnie dla siebie wybieramy – maksi, midi czy mini, ważne jest aby pomiaru dokonać od pasa w dół wyznaczając odpowiednie minimalne i maksymalne granice.

Przed zakupem sukienki zmierz:
•    długość stanu sukienki od ramienia do pasa ( ważna jeśli jesteś osobą bardzo wysoką , w pozostałych przypadkach wymiar nie jest wymagany)
•    obwód talii
•    obwód bioder – tylko przy sukienkach z ograniczonymi biodrami, tubami, krojami ołówkowymi , sukienkami w stylu syreny itp ( mało ważne przy sukienkach rozkloszowanych szytych z koła lub półkolach, a także przy lini A)

Przedział długości ( minimalna i maksymalna jaką miałaby mieć sukienka )

Przed zakupem spódnicy zmierz:
•    długość minimalną i maksymalna jaką mogłaby mieć spódnica,
•    obwód talii,
•    obwód bioder – tylko przy spódnicach z ograniczonymi biodrami, tubami, spódnicami  ołówkowymi , spódnicami  w stylu syreny itp . jest to mało ważne przy spódnicach  rozkloszowanych szytych z koła lub półkolach, a także przy lini A.

Jak zmierzyć biustonosz?

Temat właściwego doboru biustonosza niestety bywa traktowany lekceważąco przez wiele kobiet. Trzymamy się utartych schematów i raz dobrany rozmiar staje się nim na całe życie. Nic bardziej mylnego! Z wiekiem czy podczas wahania się naszej wagi, zmienia się też ciało, a więc  również rozmiar miseczki i obwód biustu. A przecież dobrze dobrany biustonosz to podstawa każdej stylizacji!  Trzeba o tym pamiętać i przy wyborze stanika kierować się kilkoma zasadami.

Zacznijmy od zmierzenia obwodu w biuście i – uwaga – do otrzymanej wartości koniecznie dodajmy 2 cm! Wówczas zyskamy pewność, że biust będzie dobrze układał się w miseczce, a biustonosza nie uznamy za zbyt mały czy duży. Następnie zmierzmy obwód pod biustem. W tym wypadku koniecznie odejmijmy 1 cm! Wówczas dobrze dopasujemy biustonosz, dzięki czemu biust pozostanie na swoim miejscu i zawsze będzie świetnie się prezentował. Źle dobrany stanik poznamy po tym, że przesuwa się lub opada.

Przed zakupem biustonosza zmierz:
•    obwód w biuście i dodaj 2 cm,
•    obwód pod biustem i odejmij 1 cm.

II. MIERZENIE UBRAŃ NA PŁASKO

W przypadku, kiedy mamy zbyt mało czasu lub po prostu nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie ze zdejmowaniem miary – wybierzmy opcję mierzenia ubrań na płasko. Warto jednak mieć na uwadze, że taki pomiar może nieznacznie różnić się od wymiarów rzeczywistych i zamówiony strój niekoniecznie będzie dobrze leżał.

Aby przystąpić do mierzenia, ułóżmy daną rzecz na płaskiej powierzchni. Postarajmy się wygładzić wszystkie nierówności na materiale, co ułatwi pracę i da właściwy pomiar. Centymetr przykładajmy do płasko rozłożonej kreacji. Jeżeli mamy taką możliwość, to porównajmy wymiary odzieży mierzonej w ten sposób ze swoimi rzeczywistymi.

W przypadku bluzki zmierzmy długość przodu, szerokość pod pachami i długość rękawa. Z kolei przy spodniach ważne są wymiary: obwodu w pasie, bioder oraz długość i szerokość nogawki.

Mierząc bluzkę lub bluzę na płasko, uwzględnij:
•    długość,
•    pas, talia,
•    długość rękawa.
Mierząc spodnie na płasko, uwzględnij:
•    obwód pasa,
•    obwód bioder,
•    długość nogawki,
•    szerokość nogawki.

III. JAK ZMIERZYĆ DŁUGOŚĆ WKŁADKI WEWNĘTRZNEJ BUTA?

I na to jest kilka niezawodnych metod. Najprościej jest dokładnie obrysować kształt swojej stopy na arkuszu papieru, po czym zmierzyć długość od palców aż do pięty. Otrzymany wynik to nasza długość wkładki wewnętrznej buta.

Innym sposobem, niestety mniej precyzyjnym, ale z pewnością mniej pracochłonnym, jest zmierzenie podeszwy swojego starego obuwia za pomocą centymetra czy linijki. Pamiętajmy, że długość prawej i lewej stopy może nieznacznie różnić się od siebie. Wtedy po prostu uznajmy za słuszną większą cyfrę.

Aby nietrafione zakupy odeszły w niepamięć, warto zgłębić i przyswoić sobie tajniki prawidłowego mierzenia. Zacznijmy od zakupu centymetra, bowiem jest niezbędny. Trzymajmy się kilku prostych zasad i nie zrażajmy początkowymi niepowodzeniami. Jeżeli brakuje nam cierpliwości, poprośmy o pomoc mamę lub przyjaciółkę. I cieszmy się garderobą skrojoną na miarę!

Podoba ci się ten post ? Podziel się nim
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.