Jak usunąć żywicę z ubrania?

Plamy z żywicy jak usunąć
Plamy z żywicy jak usunąć

Żywica to substancja, którą najłatwiej pobrudzić się w lasach lub na miejskich ławkach wykonanych z drewna. Jeśli dojdzie już do zabrudzenia odzieży żywicą, możesz mieć spory problem z pozbyciem się jej. Istnieją jednak pewne sposoby, aby żywica na ubraniu stała się tylko nieprzyjemnym wspomnieniem. Jak usunąć plamy z żywicy na ubraniu? Jakie środki użyć w tym celu? Czy chemiczne preparaty myjące są bezpieczne dla zabrudzonej odzieży? Zapoznaj się z poniższym artykułem i przekonaj się, że plamy z żywicy na ubraniu są możliwie do usunięcia

Żywica na ubraniu – skąd się bierze?

Żywica jest substancją, którą wykorzystuje się na wielu płaszczyznach. Zarówno w budownictwie, produkcji elementów karoserii samochodów oraz stolarstwie żywica jest nieodłącznym elementem potrzebnym do wykonywania wielu czynności. Tego typu substancja klejąca pozyskiwana jest z drzew, które często w wyniku uszkodzenia regenerują się właśnie poprzez wydzielanie tzw. żywicy

Żywica na ubraniu – jak usunąć klejący problem

Brzydkie, ciemne i klejące plamy z żywicy na ubraniu mogą skutecznie popsuć spacer do lasu lub ubieranie choinki w domu. Sprawdź, jak usunąć plamy z żywicy na ubraniu, aby nie pozostał po nich żaden ślad. Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty przeznaczone do usuwania cięższych, klejących zabrudzeń jednak to nie jedyne rozwiązanie. Możesz też zdecydować się na alternatywne, naturalne metody usuwania plam. Żywica na ubraniu wymaga specjalnego podejścia, a jej usunięcie domowymi sposobami może okazać się niezwykle proste. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze sposoby pozwalające na usunięcie plamy z żywicy na ubraniu.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie domowego żelazka. Wystarczy, że z obydwu stron plamy położysz bawełniane ściereczki, a następnie wyprasujesz zabrudzone miejsce z użyciem najwyższej możliwej temperatury. Dzięki temu skutecznie i bez ryzyka uszkodzenia odzieży dokonasz transferu plamy z żywicy na ubraniu bezpośrednio na bawełnianą ściereczkę. Jeśli nie masz pod ręką żelazka, a plama jest dość świeża, czym prędzej wsadź odzież do zamrażarki lub obłóż pobrudzony element kostkami lodu. W ten sposób doprowadzisz do całkowitego zamarznięcia żywicy i pozbędziesz się jej poprzez zdrapywanie.
Co jednak w sytuacji, kiedy żywica na ubraniu pozostanie we włóknach materiału? Pamiętaj, że przy usuwaniu tego typu zabrudzeń liczy się czas oraz kolejność wykonywania czynności. Aby rozpuścić i usunąć żywicę na ubraniu, możesz wykorzystać olej, który wstępnie oczyści miejsce z zabrudzenia. Warto jednak wiedzieć, że po takiej czynności na odzieży pozostanie tłusta plama, dlatego kolejnym krokiem jest dokładne umycie zabrudzonego miejsca substancją o dużym stężeniu alkoholu.

Plamy z żywicy na ubraniu – ile trwa czyszczenie odzieży?

Żywica na ubraniu to problem, którego należy pozbyć się jak najszybciej. Czas reakcji ma tutaj kluczowe znaczenie. Jeśli już zdecydujesz się na usunięcie plamy z żywicy na ubraniu domowymi sposobami, pamiętaj, że cały proces może trwać nawet 2 godziny. Olej lub kostkę masła wmasuj dokładnie w miejsce zabrudzenia i pozostaw na minimum półtorej godziny do nasiąknięcia. Następnie ściągnij pozostałości czystą szmatką i przemyj powierzchnię np. spirytusem salicylowym. Ostatecznie możesz wrzucić spodnie, koszulkę lub inny element odzieży do pralki, aby dokładnie wymyć resztki substancji oleistych z powierzchni materiału.

Żywica na ubraniu – czym usunąć? Naturalne metody czy chemia z alkoholem?

Jeśli nie wiesz, jak usunąć plamy z żywicy na ubraniu skorzystaj z powyższych rad i pozbądź się bezpowrotnie lepiącego problemu. Stosuj naturalne metody usuwania zabrudzeń, do których zaliczamy czyszczenie:

● Octem
● Kostką masła
● Patyczkiem kosmetycznym
● Olejem słonecznikowy
● Szarym mydłem

Kiedy żywica na ubraniu jest także problemem dotyczącym Twojej odzieży, pamiętaj, że możesz także wykorzystać chemiczne metody usuwania zabrudzeń takie, jak:

● Preparaty czyszczące z alkoholem
● Spirytus salicylowy
● Odplamiacze

Podsumowując, plamy z żywicy na ubraniu można stosunkowo łatwo usunąć, korzystając z powyżej opisanych metod. Uważaj jednak, gdyż nadmierne drapanie i oddziaływanie środków chemicznych pomimo tego, że skutecznie usunie plamę, to jednak pozostawi po sobie pewne uszkodzenia materiału. Zapamiętaj powyższe wskazówki, a plamy z żywicy na ubraniu nie będą stanowić dla Ciebie problemu nawet w kryzysowych sytuacjach.

Podoba ci się ten post ? Podziel się nim
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.