Praktyczny strój na wycieczkę w góry

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Modny ubiór w góryPonieważ za oknami coraz ładniejsza pogoda, czas pomyśleć jak spędzać wolne chwile i wykorzystać wszystko czym obdarzyła nas natura. Polecamy między innymi aktywną formę wypoczynku, czyli na przykład wycieczki w góry. Zdecydowanie wpływają na poprawę zdrowia, poprawiają krążenie, uodporniają organizm, powodują że czujemy się lepiej zarówno psychicznie jak i fizycznie. Musimy pamiętać, że w góry ubieramy się na cebulkę, to znaczy mamy na sobie kilka warstw odzieży. Ważne jest, aby ubranie było bardzo wygodne.

W Polsce mamy do wyboru między innymi Beskidy, Bieszczady, Karkonosze, Tatry, Pieniny, Góry Świętokrzyskie. Aby jednak wycieczka była udana, należy dobrze się do niej przygotować. Poniżej podajemy kilka praktycznych rad.

Załóżmy bluzeczkę z krótkim rękawem, najlepiej z materiału, który jest przewiewny, ale zarazem wchłania pot. Na bluzeczkę załóżmy bluzę z długim rękawem, najlepiej typu polar. Dobrze by było gdyby ta bluza miała kaptur. W razie silnego wiatru czy lekkiego deszczu ochroni nas przed nieprzyjemnościami.

Kolejną rzeczą jest kurtka. Jeżeli wychodzimy w większe partie gór, weźmy ze sobą grubą kurtkę, pamiętając że na szczytach zawsze jest bardzo zimno. Jeżeli natomiast zrobiliśmy sobie wycieczkę w niższe góry i to jeszcze ciepłym latem, zabierzmy ze sobą zamiast grubej kurtki po prostu płaszcz przeciwdeszczowy. Wiadomo, że pogoda w górach bywa bardzo zmienna więc musimy być przygotowani na wszelkie ewentualności. Decydując się na wycieczkę zimną porą i w wysokie góry nie zapomnijmy czapki, rękawiczek i szalika. Czasami przydadzą się także okulary przeciwsłoneczne, gdyż kiedy słońce świeci bezpośrednio na biały śnieg, może nas troszkę oślepiać. Natomiast w razie burzy nie polecamy używania parasoli, z wiadomych powodów.

Spodnie w góryJeżeli chodzi o dolną część okrycia, polecamy bardzo wygodne krótkie spodenki, lub długie spodnie dresowe (w zależności od pory roku). Skarpety powinny być grube, aby buty przypadkiem nas nie obtarły. Warto mieć jeszcze jedną parę skarpet na zmianę. Buty to podstawa. Nie mogą być nowe, pierwszy raz ubrane. Muszą być rozchodzone, tak by noga była do nich przyzwyczajona. Wybierajmy te najbardziej wygodne, z grubą podeszwą, najlepiej nieprzemakalne.

Zabezpieczając się na wszelkie ewentualności musimy mieć ze sobą plecak. Ważne, by był wygodny, pojemy i sam w sobie nie ważył zbyt wiele. Będziemy mogli zapakować do niego zapasowe ubranie, wodę mineralną, czekoladę (węglowodany), batonik energetyczny, na wszelki wypadek zabierzmy też tabletki przeciwbólowe, oczywiście chusteczki higieniczne, naładowany telefon komórkowy (pamiętając, że należy go wyłączyć w razie w burzy) i inne rzeczy, które chcemy bądź uważamy za przydatne. Byle nie za dużo, bo będzie nam ciężko. Pamiętajmy, że na wycieczce w górach liczy się przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo, a nie szyk i elegancja.

Udostępnij na:
0
0Dodaj komentarz